Bloomsday w Bibliotece Raczyńskich

bloomsday 

Irlandia albo frytki z octem


Marcin Szulc 

Marcin Szulc – rocznik 1977, mąż kochającej, żony, ojciec wspaniałych dzieci, psa nie ma. W ciągu dnia prawnik i tłumacz prowadzi pierwszą polską kancelarię prawną w Irlandii – Rostra Solicitors.
Domorosły pisarz i złośliwy obserwator (od ponad 14 lat) konfrontacji irlandzkiej rzeczywistości z wyobrażeniem o niej. Dość szybko nauczył się nie mówić Irlandczykom, skądinąd wspaniałym ludziom, o swoich bolączkach aklimatyzacyjnych. W książce, którą trzymacie w rękach napisał wszystko to, czego kochanym Irlandczykom nie powiedział. Ku zgryzocie otoczenia uwielbia słuchać Jacka Kaczmarskiego i oglądać „Top Gear” (choć najchętniej jeździ rowerem i jedyne Lambo, jakie ma jest modelem 1:42). Zarówno Kaczmarski jak i Clarkson odcisnęli niejakie piętno na książce, którą trzymacie. Autor od wielu lat pisze popularne artykuły publikowane w polonijnej prasie i na portalach. Dziś ostrze swojego lekkiego pióra skierował w stronę Szmaragdowej Wyspy.
„Irlandia albo frytki z octem, czyli Zielona Wyspa oczyma pewnego emigranta” to książka, której tytuł zdradza bardzo wiele. Hojnie okraszone humorem obserwacje życia w Irlandii, cięte komentarze i bezlitosne porównania do Polski dostarczą rozrywki i zmuszą do chwili refleksji nad niełatwym losem ludzi, którzy, szukając lepszego życia, setkami tysięcy opuścili Polskę po jej wejściu do Unii Europejskiej. Wyjechali, lecz czy znaleźli lepsze życie? Czy kiedyś wrócą? Książka, która rozbawi i wzruszy oraz pomoże tym, którzy wciąż są w Ojczyźnie w podjęciu decyzji – wyjeżdżać czy nie?


Zbrodnia nad urwiskiem

 

Irlandzka wyspa Inishmore to dla Szymona Solańskiego miła odmiana od chorzowskich podwórek. Prywatny detektyw poszukuje tam zaginionej Katarzyny Walasek, a także wytchnienia od sercowych rozterek. Polka nie odnajduje się, za to jej ciało – owszem. Śledztwa nie ułatwiają ekscentryczni mieszkańcy Kelly’s Bed&Breakfast, gdzie pracowała Walasek, ani sztorm, który odcina wyspę od świata. A na dodatek lokalnego policjanta bardziej niż dochodzenie interesuje picie whiskey. Czy Solański z wiernym kundelkiem Guciem u boku rozwikła zagadkę śmierci dziewczyny? I jaką rolę w sprawie odegra Róża Kwiatkowska, dawna przyjaciółka Szymona?

Premiera książki "Oblężenie Jadotville"


Sesja historyczna "NA RZECZ JEJ WOLNOŚCI"

Publikacja pokonfrerencyjnych tekstów z konferencji "Na rzecz Jej wolności. W stulecie Powstania Wielkanocnego 1916". Zorganizowanej przez Fundację oraz Instytut Historii UAM 22 listopada 2016. Jednym z prelegentów był J.E. Gerard Keown Ambasador Irlandii.


fot. Wręczenie publikacji Ambasadorowi Irlandii, Warszawa 26.05.2017

Na rzecz jej wolności

Sesja historyczna „Na rzecz jej wolności w stulecie irlandzkiego Powstania Wielkanocnego 1916 roku” to wyjątkowe wydarzenie wpisujące się w setną rocznicę jednego z najważniejszych wydarzeń irlandzkiej historii. Zorganizowana została przez Fundacje Kultury Irlandzkie, Instytut Historii UAM oraz Bibliotekę Uniwersytecka UAM.

Setna rocznica Powstania Wielkanocnego obchodzona jest uroczyście nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie. Organizowane są wykłady, prelekcje, projekty edukacyjne, wystawy, konferencje naukowe.

Fundacja Kultury Irlandzkiej zorganizowała serię wydarzeń związanych z obchodami rocznicy powstania. Szkoły biorące udział w projekcie edukacyjnym Fundacji, „Irlandia w szkole”, otrzymują specjalne pakiety edukacyjne, które pozwalają na przybliżenie tego mało znanego w Polsce wydarzenia uczniom polskich szkół. Sesja historyczna jest jednym z najważniejszych wydarzeń roku rocznicowego.

W czasie sesji, 22 listopada br., swoje wystąpienia zaprezentowali historycy z Polski i Irlandii. Stronę irlandzką reprezentowło dwoje historyków z Irlandii oraz Ambasador Irlandii w Polsce. Rolę kobiet w szeroko rozumianym ruchu narodowym zaprezentowała Liz Gillis z Dublina, dr Gabriel Doherty z Uniwersytetu z Cork pokazał jak prezentowana była sprawa polska w irlandzkiej prasie lat 1916-1918. Ambasador Irlandii Gerard Keown przedstawił sposób w jaki celebrowana była rocznica Powstania w Irlandii w 2016 roku na całym świecie.

Sesji towarzyszyło wydanie wyjątkowej publikacji - reprint „Odezwy do narodów całego świata” wydanej przez Parlament Irlandzki w 1921 roku. Przedruk dokonany został przez Bibliotekę Uniwersytecką UAM.

W marcu 2017 roku ukaże się pokonferencyjna publikacja ze wszystkimi artykułami prelegentów. W holu Instytutu Historii od 21-27 listopada gości wystawa „Powstanie Wielkanocne 1916-2016” przygotowana przez Fundację specjalnie z okazji setnej rocznicy Powstania.

Mecenasem upamiętnienia stulecia Powstania Wielkanocnego jest Bank Zachodni WBK.
Moje Irlandzkie Korzenie

"Moje Irlandzkie Korzenie" to autorski projekt Fundacji Kultury Irlandzkiej.

Przygotowany został z myślą o małych Irlandczykach mieszkających w Polsce, dzieciach urodzonych w Irlandii i tych, których jedno lub oboje rodzice są Irlandczykami.
Jaki jest cel projektu? Przybliżenie dzieciom Irlandii w każdym z możliwych aspektów.
Strona internetowa projektu, podzielona jest na działy tematyczne. W każdym z działów znajdziecie ciekawe informacje o Irlandii: jej historii, geografii, kuchni, literaturze, muzyce czy też tańcu. Przygotowaliśmy też dla Was baśnie do poczytania na dobranoc, a w dziale zabawa specjalne kolorowanki. Przy okazji Dnia św. Patryka na stronie internetowej projektu pojawią się specjalne atrakcje. W okolicach Wielkanocy zamieścimy więcej informacji o setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego, a w czerwcu o literackim święcie Bloomsday.
Mamy też przygotowane specjalne teczki projektowe, które z przyjemnością do Was prześlemy, a w marcu i czerwcu czekać będą na Was dodatkowe niespodzianki.
Fundacja Kultury Irlandzkiej chętnie poprowadzi lekcje o Irlandii w Waszej szkole lub przedszkolu. Oczywiście będziemy wtedy potrzebowali irlandzkich ekspertów do pomocy. Mamy nadzieję, że będziecie nimi po udziale w naszym projekcie "Moje Irlandzkie Korzenie"

Informacje o naszej irlandzkiej działalności znajdziecie na stronie Fundacji pod adresem www.fki.home.pl.

Piszcie do nas na adres: irishroots@irishroots.pl

Facebook: MojeIrlandzkieKorzenie

www.irishroots.pl

Zapraszamy do kontaktu!

Mecenas Fundacji Kultury Irlandzkiej

Z Seanem przez świat

seanTytuł projektu: „Z Seanem przez świat”

Czas realizacji: Styczeń-Grudzień 2017

Cel projektu: Zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych

Miejsce realizacji: Poznań i Wielkopolska

Opis projektu: Głównym bohaterem projektu jest owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci będą poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję, Walię, Kanadę, USA i Australię. Każda prezentacja multimedialna jest przygotowana w taki sposób by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Poszczególne zajęcia mogą być poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, czy specjalne zajęcia na Dzień św. Patryka.

Realizacja: Każde zajęcia składają się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja jest przygotowana w taki sposób by jak najbardziej zainteresować przedszkolaków nie braknie więc w niej filmików prezentującymi muzykę, taniec czy sport.

Pomoce:

– Każde z dzieci otrzyma kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem. Po każdym ze spotkań Sean będzie musiał zostać  tak pokolorowany by jego strój zawierał element charakterystyczny dla danego kraju, w ten sposób otrzymamy na koniec projektu galerię Seanów.

Prezentacje wchodzące w skład projektu:

1.  W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3.  W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

5. Z kangurami w Australii

6. Na mustangach przez Stany Zjednoczone

7. Kanada – kraina wielkich jezior i klonu

 

Dla nauczycieli:

Przedszkola zgłaszające swój udział w projekcie będą mogły go realizować na dwa sposoby:

– poprzez indywidualne prowadzenie zajęć o wybranym kraju, krainie korzystając z prezentacji przygotowanej przez Fundację.

– po wcześniejszym umówieniu terminu, osoba koordynująca projekt z ramienia Fundacji może poprowadzić zajęcia w przedszkolu.

– zajęcia przygotowane są dla wszystkich grup wiekowych przedszkola od 3-6 lat

– udział przedszkola w projekcie jest bezpłatny, prowadzenie zajęć przez koordynatora projektu z ramienia Fundacji również jest bezpłatne

– przedszkole na zakończenie projektu otrzyma od Fundacji certyfikat udziału

 

Informacje końcowe:

– Projekt „Z Seanem przez Świat” jest autorskim projektem stworzonym przez Fundację Kultury Irlandzkiej objęty prawem autorskim.

– Wizerunek owieczki Sean, głównego bohatera projektu został zaprojektowany dla Fundacji Kultury Irlandzkiej specjalnie na potrzeby projektu, nie może być używany w oderwaniu od projektu.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie

 

W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji

 

Justyna Mazurek-Schramm

Fundacja Kultury Irlandzkiej

ul. Kramarska 1/7

61-765 Poznań

tel/fax 61 855 32 26

tel.kom. 510 067 325

jschramm@fki.home.pl

www.fki.home.pl

 

Irlandia w szkole

Nazwa projektu: Irlandia w szkole – autorski program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz przedszkoli

Czas realizacji: 1 stycznia – 31 grudnia 2017

Miejsce realizacji: Polska

Współpraca: Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu

Bank Zachodni WBK S.A. jest głównym mecenasem Fundacji i sponsorem projektu „Irlandia w szkole”

Opis projektu: „Irlandia w szkole” jest sprecyzowaną i zebraną w kształt projektu kontynuacją edukacyjnych działań prowadzonych od 9 lat przez Fundację. Prelekcje, pokazy slajdów, konkursy plastyczne (w roku 2007 dla poznańskich przedszkoli) przybliżały przez ostatnie lata Irlandię uczniom szkół i przedszkoli, które zgłaszały się do Fundacji. Przygotowywaliśmy ogólne prezentacje na temat Irlandii, ale także skupione na muzyce, tańcu, bajkach (dla przedszkoli), a także historii współczesnej i polityce. W roku 2012 Fundacja dwukrotnie zorganizowała  spotkanie z Irlandią na dziecięcym oddziale onkologii jednego z poznańskich szpitali.

W ostatnich latach często gościliśmy w naszej siedzibie uczniów Klubów Europejskich działających w szkołach. Ponieważ nauczyciele zainteresowani są również przybliżeniem uczniom tematyki działania placówki dyplomatycznej stąd nasza propozycja współdziałania merytorycznego z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu i włączenia  w projekcie dla zainteresowanych szkół również tej tematyki.

 

 „Irlandia w szkole” to projekt, który pozwoli na organizację spotkań dla młodzieży, ale także dostarczenie nauczycielom materiału do indywidualnego prowadzenia lekcji.

1. Szkoła zainteresowana wzięciem udziału w projekcie otrzyma:

– Płytę CD z multimedialnymi prezentacjami o Irlandii przygotowanymi w czterech wersjach: dla przedszkoli, uczniów szkół podstawnych, gimnazjalnych oraz średnich.

– Karty pracy dla nauczyciela kompatybilne z prezentacjami, które pozwolą na pogłębienie tematyki przedstawionej w prezentacjach. Zawierać one będą również przykładowe tematy do realizowania z uczniami w czasie lekcji historii, języka polskiego, WOS, języka angielskiego, geografii

– Karty pracy dla ucznia z pytaniami do prezentacji

2. Przedstawiciele Fundacji będą gotowi do poprowadzenie prezentacji dla zainteresowanych szkół (w ustalonym wspólnie terminie) w siedzibie Fundacji lub w szkołach.

3. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzyma od Fundacji certyfikat udziału w projekcie.

4. Na stronach internetowych Fundacji (www.fki.home.plwww.tpi.poznan.pl)utworzone zostaną specjalne galerie, gdzie zainteresowane szkoły będą mogły zaprezentować relacje z organizowanych irlandzkich lekcji w formie zdjęć, prezentacji.

W razie zainteresowania udziałem w projekcie prosimy o przesłanie maila na adresfundacja@fki.home.pl, koordynatorem projektu jest wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm. Po otrzymaniu maila prześlemy kartę udziału w projekcie z prośbą o jej wypełnienie. Odesłane na adres mailowy Fundacji karty zgłoszeniowe będą jednoznaczne z przystąpieniem do udziału w projekcie.

Do udziału w projekcie można się zgłaszać przez cały rok, projekt jest zawieszony na okres wakacji letnich.

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji

Z poważaniem

Justyna Mazurek-Schramm

Fundacja Kultury Irlandzkiej

ul. Kramarska 1/7

61-765 Poznań

tel/fax 61 855 32 26

tel.kom. 510 067 325

jschramm@fki.home.pl

www.fki.home.pl