Niedziela, 29 marca, godz. 18:00; Sackville Place,

W uroczystej oprawie, w sercu Dublina, tuż przy O’Connell Street, naprzeciwko GPO, odsłonięta została tablica upamiętniająca Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Strzelecki, bardziej znany jest jako wielki odkrywca Australii, znaczniej mniej znana jest jego rola, jaka odegrał, podczas Wielkiego Głodu w Irlandii. Strzelecki w latach 1847-49 działał w Irlandii jako przedstawiciel British Association for the Relief of Extreme Distress in Ireland. Niósł pomoc głodującym Irlandczykom zwłaszcza najbardziej dotkniętych głodem regionach Sligo, Mayo i Donegal. Opracował między innymi, system dożywiania dzieci w lokalnych szkołach. Królowa Wiktoria w uznaniu jego dokonań w Irlandii odznaczyła Strzeleckiego Orderem Łaźni.

Projekt ufundowania tablicy upamiętniającej dokonania P.E.Strzeleckiego w Irlandii wysunął kilka lat wcześniej Wojciech Owsianowski, który zainteresował pomysłem kilka środowisk w Poznaniu. W trwające kilka lat starania włączyło się Miasto Poznań oraz Fundacja Kultury Irlandzkiej z siedzibą w Poznaniu. Idei powstania tablicy sekundował Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu. Życzliwe wsparcie pomysłu upamiętnienia naszego Rodaka w Dublinie wykazało Towarzystwo Irlandzko-Polskie, które na miejscu zajęło się jego promocją. Projekt poparła też Dublin City Council oraz Ambasada RP w Dublinie.

Fundacja Kultury Irlandzkiej uczestniczyła organizacyjnie i finansowo w realizacji projektu.

Podczas uroczystego odsłonięcia tablicy Pawła Edmunda Strzeleckiego w Dublinie obecni byli goście honorowi:
– Pani Joan Burton TD (Tánaiste, Minister of Social Protection)
– Pan Aodhán Ó Ríordáin TD (Minister of State)
– Pan Ryszard Sarkowicz (Ambasador RP w Irlandii)
– Pan Gerard Keown (Ambasador Irlandii w Polsce)
– Pan Christy Burke (Lord Mayor of Dublin)
– Pan Jacek Jaśkowiak (Prezydent Miasta Poznania)
– Pan Patrick McCabe (były Ambasador Irlandii w Polsce)
– Pan Declan O’Donovan (były Ambasador Irlandii w Polsce)
– Pan Eugene Hutchinson (były Ambasador Irlandii w Polsce)
– Pan Krzysztof Schramm (Fundacja Kultury Irlandzkiej)
– Pan Wojciech Owsianowski, (pomysłodawca tablicy Pawła Edmunda Strzeleckiego
– Pan Bob Parker (Clerys Store Director)

Gospodarzem uroczystości z ramienia Towarzystwa Irlandzko-Polskiego była Pani Edyta Jankowska

Odsłonięcie tablicy było jednym z wydarzeń Festiwalu PolskaEire.

11 10 13 12 1 14
5 2 6 7 9 8
 

logo15
Objęliśmy patronat nad projektem biegowym „Bieg Powstania Wielkanocnego 1916”
Serdecznie zapraszamy na strony dotyczące tego projektu
https://www.facebook.com/easterrisingproject?fref=ts
http://polakpotrafi.pl/projekt/easter-rising-project

 

seanTytuł projektu: „Z Seanem przez świat”

Czas realizacji: Styczeń-Grudzień 2015

Cel projektu: Zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych

Miejsce realizacji: Poznań i Wielkopolska

Opis projektu: Głównym bohaterem projektu jest owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci będą poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję, Walię, Kanadę, USA i Australię. Każda prezentacja multimedialna jest przygotowana w taki sposób by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Poszczególne zajęcia mogą być poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, czy specjalne zajęcia na Dzień św. Patryka.

Realizacja: Każde zajęcia składają się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja jest przygotowana w taki sposób by jak najbardziej zainteresować przedszkolaków nie braknie więc w niej filmików prezentującymi muzykę, taniec czy sport.

Pomoce:

– Każde z dzieci otrzyma kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem. Po każdym ze spotkań Sean będzie musiał zostać  tak pokolorowany by jego strój zawierał element charakterystyczny dla danego kraju, w ten sposób otrzymamy na koniec projektu galerię Seanów.

Prezentacje wchodzące w skład projektu:

1.  W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3.  W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

5. Z kangurami w Australii

6. Na mustangach przez Stany Zjednoczone

7. Kanada – kraina wielkich jezior i klonu

 

Dla nauczycieli:

Przedszkola zgłaszające swój udział w projekcie będą mogły go realizować na dwa sposoby:

– poprzez indywidualne prowadzenie zajęć o wybranym kraju, krainie korzystając z prezentacji przygotowanej przez Fundację.

– po wcześniejszym umówieniu terminu, osoba koordynująca projekt z ramienia Fundacji może poprowadzić zajęcia w przedszkolu.

– zajęcia przygotowane są dla wszystkich grup wiekowych przedszkola od 3-6 lat

– udział przedszkola w projekcie jest bezpłatny, prowadzenie zajęć przez koordynatora projektu z ramienia Fundacji również jest bezpłatne

– przedszkole na zakończenie projektu otrzyma od Fundacji certyfikat udziału

 

Informacje końcowe:

– Projekt „Z Seanem przez Świat” jest autorskim projektem stworzonym przez Fundację Kultury Irlandzkiej objęty prawem autorskim.

– Wizerunek owieczki Sean, głównego bohatera projektu został zaprojektowany dla Fundacji Kultury Irlandzkiej specjalnie na potrzeby projektu, nie może być używany w oderwaniu od projektu.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie

 

W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji

 

Justyna Mazurek-Schramm

Fundacja Kultury Irlandzkiej

ul. Kramarska 1/7

61-765 Poznań

tel/fax 61 855 32 26

tel.kom. 510 067 325

jschramm@fki.home.pl

www.fki.home.pl

 

Nazwa projektu: Irlandia w szkole – autorski program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz przedszkoli

Czas realizacji: 1 stycznia – 31 grudnia 2015

Miejsce realizacji: Polska

Współpraca: Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu

Bank Zachodni WBK S.A. jest głównym mecenasem Fundacji i sponsorem projektu „Irlandia w szkole”

Opis projektu: „Irlandia w szkole” jest sprecyzowaną i zebraną w kształt projektu kontynuacją edukacyjnych działań prowadzonych od 9 lat przez Fundację. Prelekcje, pokazy slajdów, konkursy plastyczne (w roku 2007 dla poznańskich przedszkoli) przybliżały przez ostatnie lata Irlandię uczniom szkół i przedszkoli, które zgłaszały się do Fundacji. Przygotowywaliśmy ogólne prezentacje na temat Irlandii, ale także skupione na muzyce, tańcu, bajkach (dla przedszkoli), a także historii współczesnej i polityce. W roku 2012 Fundacja dwukrotnie zorganizowała  spotkanie z Irlandią na dziecięcym oddziale onkologii jednego z poznańskich szpitali.

W ostatnich latach często gościliśmy w naszej siedzibie uczniów Klubów Europejskich działających w szkołach. Ponieważ nauczyciele zainteresowani są również przybliżeniem uczniom tematyki działania placówki dyplomatycznej stąd nasza propozycja współdziałania merytorycznego z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu i włączenia  w projekcie dla zainteresowanych szkół również tej tematyki.

 

 „Irlandia w szkole” to projekt, który pozwoli na organizację spotkań dla młodzieży, ale także dostarczenie nauczycielom materiału do indywidualnego prowadzenia lekcji.

1. Szkoła zainteresowana wzięciem udziału w projekcie otrzyma:

– Płytę CD z multimedialnymi prezentacjami o Irlandii przygotowanymi w czterech wersjach: dla przedszkoli, uczniów szkół podstawnych, gimnazjalnych oraz średnich.

– Karty pracy dla nauczyciela kompatybilne z prezentacjami, które pozwolą na pogłębienie tematyki przedstawionej w prezentacjach. Zawierać one będą również przykładowe tematy do realizowania z uczniami w czasie lekcji historii, języka polskiego, WOS, języka angielskiego, geografii

– Karty pracy dla ucznia z pytaniami do prezentacji

2. Przedstawiciele Fundacji będą gotowi do poprowadzenie prezentacji dla zainteresowanych szkół (w ustalonym wspólnie terminie) w siedzibie Fundacji lub w szkołach.

3. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzyma od Fundacji certyfikat udziału w projekcie.

4. Na stronach internetowych Fundacji (www.fki.home.pl, www.tpi.poznan.pl) utworzone zostaną specjalne galerie, gdzie zainteresowane szkoły będą mogły zaprezentować relacje z organizowanych irlandzkich lekcji w formie zdjęć, prezentacji.

W razie zainteresowania udziałem w projekcie prosimy o przesłanie maila na adres fundacja@fki.home.pl, koordynatorem projektu jest wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm. Po otrzymaniu maila prześlemy kartę udziału w projekcie z prośbą o jej wypełnienie. Odesłane na adres mailowy Fundacji karty zgłoszeniowe będą jednoznaczne z przystąpieniem do udziału w projekcie.

Do udziału w projekcie można się zgłaszać przez cały rok, projekt jest zawieszony na okres wakacji letnich.

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji

Z poważaniem

Justyna Mazurek-Schramm

Wiceprezes Zarządu Fundacji

Fundacja Kultury Irlandzkiej, ul. Kramarska 1/7, 61-765 Poznań, fundacja@fki.home.pl, www.fki.home.pl

 

znakbzwbks