JUŻ W NAJBLIŻSZY CZWARTEK ROZPOCZNIE SIĘ W DUBLINIE FILMOWA UCZTA

KINOPOLIS 2014

9. Festiwal Filmu Polskiego w Dublinie

Miejsce: The Irish Film Institute (IFI)

Daty: 6-9 November 2014

Rezerwacje: www.ifi.ie/kinopolis lub 01 679 3477

www.kinopolis.com.pl

„Irlandzki Instytut Filmowy (IFI) jest ponownie zaszczycony z partnerskiej współpracy z organizatorami KINOPOLIS, corocznego Festiwalu Filmu Polskiego w Dublinie, który w swoim programie prezentuje różnoodność postaci znajdujących się bardzo często poza społecznym nawiasem” (z listopadowej broszurki IFI)

Największy Festiwal Filmu Polskiego w Irlandii, KINOPOLIS, powraca do IFI z najnowszymi dokonaniami polskiej kinematografii. Festiwal potrwa od 6 do 9 listopada 2014. Wydarzenie zainauguruje film Obietnica Anny Kazejak, w czwartek 6 listopada. Po projekcji planowany jest również bankiet dla zaproszonych gości.

Film Obietnica to film o emocjonalnej manipulacji w nastoletnim świecie sterowanym jest przez nowoczesną technologię i portale społecznościowe. W świecie, w którym granica między byciem dzieckiem a dorosłym zaciera się coraz bardziej a konsekwencje wydają się być mniej realne niż w rzeczywistości. W filmie grają znamienici aktorzy tacy jak Andrzej Chyra, Bartłomiej Topa, Magdalena Popławska czy Dawid Ogrodnik, ale zdecydowanym odkryciem dokonanym przez reżyserkę jest obsadzenie młodej studentki szkoły teatralnej, Elizy Rycembel, która gra w filmie główną postać Lili.

Tegorocznym motywem festiwalowym są “polskie biografie”, gdyż większość prezentowanych obrazów (Papusza, Jack Strong, Ojciec i syn, Pod mocnym aniołem) powstała w oparciu o prawdziwe historie ludzi, których losy podyktowane zostały przez zawiłość polskiej historii, odrębność kulturową bądź uzależnienie. Program dopełni retrospektywa 3 filmów dokumentalnych Pawła Łozińskiego, mistrza polskiego dokumentu, który w niedzielę 9 listopada będzie gościem specjalnym festiwalu i po obejrzanych projekcjach publiczność festiwalowa będzie mogła zadać reżyserowi pytania dotyczące jego sztuki tworzenia dokumentów.

KINOPOLIS 2014 jest współfinansowany przez Pomorską Fundację Filmową, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz firmę CRH. Wieloletnim partnerem festiwalu pozostaje Irlandzki Instytut Filmowy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął tygodnik Nasz Głos. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.kinopolis.com.pl i śledząc festiwalowe działania na Facebooku (KINOPOLIS Polish Film Festival) i na Twitterze (@KINOPOLIS_PFF).

Program festiwalu

Dzień 1, 6 listopada

18.30 – Obietnica (2014, 97’), reż. Anna Kazejak

Dzień 2, 7 listopada

18.10 – Papusza (2013, 131’), reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze

Dzień 3, 8 listopada

16.00 – Jack Strong (2014, 122′), reż. Władysław Pasikowski

Dzień 4, 9 listopada

12.00 – WARIACJE-ANIMACJE

Łaźnia (2013, 4’), reż. Tomasz Ducki

Do serca Twego (2013, 10’), reż. Ewa Borysewicz

Ziegenort (2013, 19’), reż. Tomasz Popakul

Ab ovo (2012, 5’12’’), reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi

Ex animo (2013, 6’52’’), reż. Wojciech Wojtkowski

Liebling (2013, 7’), reż. Izabela Plucińska

Toto (2013, 12’), reż. Zbigniew Czapla

13.20 – Przegląd dokumentów Pawła Łozińskiego:

Siostry (1999, 12’)

Ojciec i syn (2013, 54’)

Werka (2014, 46’)

18.00 – Pod mocnym aniołem (2014, 109’), reż. Wojciech Smarzowski

 

seanTytuł projektu: „Z Seanem przez świat”

Czas realizacji: Styczeń-Grudzień 2014

Cel projektu: Zapoznanie dzieci z kulturą wybranych krajów i krain anglojęzycznych

Miejsce realizacji: Poznań i Wielkopolska

Opis projektu: Głównym bohaterem projektu jest owieczka o imieniu Sean. Z nią dzieci będą poznawały poszczególne kraje i krainy anglojęzyczne – Irlandię, Anglię, Szkocję, Walię, Kanadę, USA i Australię. Każda prezentacja multimedialna jest przygotowana w taki sposób by pokazać dzieciom najbardziej charakterystyczne elementy danego kraju zarówno w aspektach związanych z szeroko rozumianą kulturą jak i geografią, światem fauny i flory, kuchni itd.

Poszczególne zajęcia mogą być poszerzone o warsztaty plastyczne, zajęcia z tradycji związanych ze świętami np. Bożego Narodzenia, czy specjalne zajęcia na Dzień św. Patryka.

Realizacja: Każde zajęcia składają się z prezentacji multimedialnej uwzględniającej elementy wyróżniające dany kraj. Prezentacja jest przygotowana w taki sposób by jak najbardziej zainteresować przedszkolaków nie braknie więc w niej filmików prezentującymi muzykę, taniec czy sport.

Pomoce:

- Każde z dzieci otrzyma kolorowankę z głównym bohaterem zajęć czyli Seanem. Po każdym ze spotkań Sean będzie musiał zostać  tak pokolorowany by jego strój zawierał element charakterystyczny dla danego kraju, w ten sposób otrzymamy na koniec projektu galerię Seanów.

Prezentacje wchodzące w skład projektu:

1.  W zielonej Irlandii

2. W krainie chórów i dłuuuuuugich słów -Walia

3.  W krainie kiltów i dud – Szkocja

4. Herbatka u królowej – Anglia

5. Z kangurami w Australii

6. Na mustangach przez Stany Zjednoczone

7. Kanada – kraina wielkich jezior i klonu

 

Dla nauczycieli:

Przedszkola zgłaszające swój udział w projekcie będą mogły go realizować na dwa sposoby:

- poprzez indywidualne prowadzenie zajęć o wybranym kraju, krainie korzystając z prezentacji przygotowanej przez Fundację.

- po wcześniejszym umówieniu terminu, osoba koordynująca projekt z ramienia Fundacji może poprowadzić zajęcia w przedszkolu.

- zajęcia przygotowane są dla wszystkich grup wiekowych przedszkola od 3-6 lat

- udział przedszkola w projekcie jest bezpłatny, prowadzenie zajęć przez koordynatora projektu z ramienia Fundacji również jest bezpłatne

- przedszkole na zakończenie projektu otrzyma od Fundacji certyfikat udziału

 

Informacje końcowe:

- Projekt „Z Seanem przez Świat” jest autorskim projektem stworzonym przez Fundację Kultury Irlandzkiej objęty prawem autorskim.

- Wizerunek owieczki Sean, głównego bohatera projektu został zaprojektowany dla Fundacji Kultury Irlandzkiej specjalnie na potrzeby projektu, nie może być używany w oderwaniu od projektu.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie

 

W razie jakichkolwiek pytań jestem do dyspozycji

 

Justyna Mazurek-Schramm

Fundacja Kultury Irlandzkiej

ul. Kramarska 1/7

61-765 Poznań

tel/fax 61 855 32 26

tel.kom. 510 067 325

jschramm@fki.home.pl

www.fki.home.pl

 

Nazwa projektu: Irlandia w szkole – autorski program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, średnich oraz przedszkoli

Czas realizacji: 1 stycznia – 31 grudnia 2014

Miejsce realizacji: Polska

Współpraca: Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu

Bank Zachodni WBK S.A. jest głównym mecenasem Fundacji i sponsorem projektu „Irlandia w szkole”

Opis projektu: „Irlandia w szkole” jest sprecyzowaną i zebraną w kształt projektu kontynuacją edukacyjnych działań prowadzonych od 9 lat przez Fundację. Prelekcje, pokazy slajdów, konkursy plastyczne (w roku 2007 dla poznańskich przedszkoli) przybliżały przez ostatnie lata Irlandię uczniom szkół i przedszkoli, które zgłaszały się do Fundacji. Przygotowywaliśmy ogólne prezentacje na temat Irlandii, ale także skupione na muzyce, tańcu, bajkach (dla przedszkoli), a także historii współczesnej i polityce. W roku 2012 Fundacja dwukrotnie zorganizowała  spotkanie z Irlandią na dziecięcym oddziale onkologii jednego z poznańskich szpitali.

W ostatnich latach często gościliśmy w naszej siedzibie uczniów Klubów Europejskich działających w szkołach. Ponieważ nauczyciele zainteresowani są również przybliżeniem uczniom tematyki działania placówki dyplomatycznej stąd nasza propozycja współdziałania merytorycznego z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu i włączenia  w projekcie dla zainteresowanych szkół również tej tematyki.

 

 „Irlandia w szkole” to projekt, który pozwoli na organizację spotkań dla młodzieży, ale także dostarczenie nauczycielom materiału do indywidualnego prowadzenia lekcji.

1. Szkoła zainteresowana wzięciem udziału w projekcie otrzyma:

- Płytę CD z multimedialnymi prezentacjami o Irlandii przygotowanymi w czterech wersjach: dla przedszkoli, uczniów szkół podstawnych, gimnazjalnych oraz średnich.

- Karty pracy dla nauczyciela kompatybilne z prezentacjami, które pozwolą na pogłębienie tematyki przedstawionej w prezentacjach. Zawierać one będą również przykładowe tematy do realizowania z uczniami w czasie lekcji historii, języka polskiego, WOS, języka angielskiego, geografii

- Karty pracy dla ucznia z pytaniami do prezentacji

2. Przedstawiciele Fundacji będą gotowi do poprowadzenie prezentacji dla zainteresowanych szkół (w ustalonym wspólnie terminie) w siedzibie Fundacji lub w szkołach.

3. Każda szkoła biorąca udział w projekcie otrzyma od Fundacji certyfikat udziału w projekcie.

4. Na stronach internetowych Fundacji (www.fki.home.pl, www.tpi.poznan.pl) utworzone zostaną specjalne galerie, gdzie zainteresowane szkoły będą mogły zaprezentować relacje z organizowanych irlandzkich lekcji w formie zdjęć, prezentacji.

W razie zainteresowania udziałem w projekcie prosimy o przesłanie maila na adres fundacja@fki.home.pl, koordynatorem projektu jest wiceprezes Fundacji Justyna Mazurek-Schramm. Po otrzymaniu maila prześlemy kartę udziału w projekcie z prośbą o jej wypełnienie. Odesłane na adres mailowy Fundacji karty zgłoszeniowe będą jednoznaczne z przystąpieniem do udziału w projekcie.

Do udziału w projekcie można się zgłaszać przez cały rok, projekt jest zawieszony na okres wakacji letnich.

W razie jakichkolwiek pytań pozostaję do dyspozycji

Z poważaniem

Justyna Mazurek-Schramm

Wiceprezes Zarządu Fundacji

Fundacja Kultury Irlandzkiej, ul. Kramarska 1/7, 61-765 Poznań, fundacja@fki.home.pl, www.fki.home.pl

 

znakbzwbks

 

nuala_poster