TULLAMORE TO NIE TYLKO WHISKEY!

 

Dzieje Tullamore w hrabstwie Offaly nie są długie i sięgają około 400 lat wstecz. Osada nie odgrywała większej roli aż do 1716 r. kiedy wybudowano koszary wojskowe, a miasteczko stało się garnizonem angielskim liczącym około 200 żołnierzy. W 1785 r. miała tutaj miejsce pierwsza katastrofa powietrzna, kiedy to balon na ogrzane powietrze runął i spowodował pożar około stu domów, i konieczność odbudowy centrum w okolicach dzisiejszej Patrick Street. Rozbudowa dróg komunikacyjnych w tym komunikacji wodnej doprowadziła do Tullamore Grand Canal w 1798 r. Była to ważna droga komunikacyjna służąca do transportu towarów, początkowo materiałów budowlanych, a następnie whiskey, do Dublina. W 1829 r. powstaje w Tullamore destylarnia whiskey, która po dziś rozsławia miasteczko na cały świat. W XX w., Grand Canal stopniowo traci swoje znaczenie na rzecz komunikacji drogowej, a tym samym Tullamore podupada, zwłaszcza, iż w USA wprowadzona zostaje prohibicja, a tym samym stracony znaczny rynek zbytu whiskey. Destylarnia przetrwała swój upadek i została ponownie otwarta tuz przed wojną, działała nieprzerwanie do drugiej połowy XX w. kiedy to przeniesiono produkcję do Clonmel. Whiskey Tullamore Dew nadal podbija świat.

Centrum informacji o miasteczku mieści się nad Grand Canal w dawnych budynkach destylarni. Interesująca wystawa przedstawia dzieje osady od około 1620 r. kiedy Tullamore było osadą z zamkiem i kilkoma chałupami i młynem. Rozwój miasteczka w XVIII w. związany z pojawieniem się koszar wojskowych oraz budową Grand Canal, który połączył Tullamore z Dublinem. Najważniejszą jednak częścią ekspozycji jest dział poświecony whiskey Tullamore Dew. Ten produkt rozsławił miasteczko na całym świecie i jest rozpoznawalny do dziś. Destylarnię założył w 1829 r. Michael Molloy, w 1887 r. przeszła w ręce rodziny Daly, która powierzyła ją w zarządzanie Danielowi E. Williamowi. Właśnie D.E.Williams, jako główny menadżer destylarni wypromował jej produkt, który zaczął podbijać nie tylko Irlandię, nie tylko rynek angielski, ale również Stany Zjednoczone Sztandarowy produkt destylarni został nazwany Tullamore Dew, która to nazwa została zainspirowana inicjałami D.E.Williamsa, który de facto stworzyła markę whiskey. Slogan reklamowy Give every man his Dew stał się popularnym zwrotem stosowanym w Irlandii. Produkcja kontynuowana była do 1954 r. kiedy to destylarnię zamknięto. Produkcję wznowiono w Clonmel w hrabstwie Tipperary, gdzie wyrabiany jest nadal znakomity trunek będący najlepszą reklamą hrabstwa Offaly. Warto wspomnieć, iż od 1947 r. produkuje się również Irish Mist, likier stanowiący drugi sztandarowy produkt destylarni. Dzieje miasteczka i destylarni przedstawione są z wieloma detalami, swoistą atrakcją jest akwarium z florą i fauną Grand Canal oraz …wieloma dziwnymi rzeczami w nim się znajdującymi, których być może nie powinno tam być.

Na południowym krańcu miasta, przy drodze w kierunku Birr, znajduje się rezydencja Charleville Castle będąca największą atrakcją miasteczka. Rezydencja powstała w 1798 r. zbudowana jest w stylu neogotyckim, przypomina ponurą średniowieczną rezydencję. Zaprojektował ją Francis Johnson, rezydencja przeżywała swój okres świetności do 1912 r, kiedy to została opuszczona i popadała w ruinę. Dopiero w 1971 r. została poddana remontowi i odzyskała dawny blask. Uwagę zwraca piękny park, gdzie m.in. znajduje się dąb liczący ponad 700 lat.