Temple Bar

 

Dzielnica Temple Bar w Dublinie znana jest szeroko nie tylko w Irlandii, ale w całej Europie, jako znane centrum kulturalne. Obecnie Temple Bar uchodzi za irlandzką mekkę artystów, plastyków, muzyków czy architektów. Losy tej dzielnicy Dublina były jednak bardzo dziwne.

Temple Bar leży na południowym brzegu rzeki Liffey, która przecina Dublin i ogranicza dzielnicę od północy. Od południa Temple Bar ograniczony jest ulicą Dame St. Teren tem ma jakieś 200 metrów szerokości i około 1-1,5 km długości. Do połowy XVI w. były to tereny należące do zakonu augustianów. W XVII w. ziemie te znalazły się w rękach sir Williama Temple’a , od którego to nazwiska wzięła nazwę dzielnica. Od XVIII w. reputacja Tempel Bar była jak najgorsza. Rejon ten słynął z prostytutek oraz pubów. Do dzisiaj jest to jedno z większych skupisk barów i klubów nocnych w Dublinie. Prostytucja została jednak z tego miejsca usunięta. W wieku XIX na terenie Temple Bar zainstalowali się kupcy i rzemieślnicy co zdecydowanie uspokoiło charakter dzielnicy.

Znaczące zmiany w życiu Temple Bar zaistniały w drugiej połowie XX w. W latach’60 tereny te zostały wykupione przez państwową firmę transportową, która chciała w tym miejscu wybudować nowy, wielki dworzec autobusowy. Projekt ten jednak nigdy nie został zrealizowany, choć przez ponad 20 lat robiono przymiarki do jego realizacji. W związku z tymczasowością losów Temple Bar jaka istniała przez dwie dekady, powstawały tutaj jedynie firmy, które można było łatwo przenieść bądź zlikwidować. Namnożyły się liczne restauracje, puby, galerie i różnorakie sklepiki. To właśnie wtedy miejsce to przyciągnęło dublińską cyganerię, młodziez anarchizującą i wszelkiego rodzaju awangardę twórczą. Powstał wówczas Project Arts Centre, który zajmował się rozwojem kulturalnych inicjatyw w tym miejscu. Pod koniec lat ’80 rząd irlandzki zdecydował się uczynić z Temple Bar ważny ośrodek kulturalny i przeznaczył na ten cele dość istotne dotacje. Istotnym wydarzeniem było zaistnienie Temple Bar w 1991 r., kiedy to Dublin stał się na rok Europejskim Miastem Kultury. Od tego też czasu realizowane są liczne projekty zmierzające do rozwinięcia tej dzielnicy. Warto pamietać, że to właśnie tutaj znajduje się hotel grupy U2 „Clarence”, tutaj znajdują się najlepsze kluby muzyczne

W Temple Bar można nie tylko zachłysnąć się życiem artystycznym Dublina, ale i całkiem normalnie funkcjonować, gdyż znajdują się tu liczne sklepy i hotele.

Gdzie warto iść, gdzie robić zakupy, gdzie wreszcie mieszkać i spędzać noce?
Oto krótki nasz poradnik:

– ARTHOUSE – multimedia centre for the arts, Curved St., www.arthouse.ie
– DESIGNYARD, 12 Essex St. East,
– GALLERY OF PHOTOGRAPHY, Meeting House Sq.,
– IRISH FILM CENTRE, 6 Eustace St., www.iftn.ie/ifc
– PROJECT ARTS CENTRE, 39 East Essex St., www.project.ie 
– TEMPLE BAR GALLERY & STUDIOS, 5-9 Temple Bar
– TEMPLE BAR MUSIC CENTRE, Curved St., www.indigo.ie/~tbmusic
– GRAPHIC STUDIO GALLERY, Through the Arch. Off Cope St.
– OLYMPIA THEATRE, Dame St.,
– ORGINAL PRINT GALLERY, 4 Temple Bar, www.orginalprint.ie

Pubów w dzielnicy jest mnóstwo, zamieszczamy w celu lepszej orientacji mapkę oraz listę tych najlepszych o niepowtarzalnym klimacie, gdzie często można usłyszeć muzyke na żywo I to nie tylko tradycyjną . Być w Temple Bar i nie odwiedzić pubów to grzech!!!!!

Ażeby mieć gdzie się zatrzymać warto zaznajomić się także z listą hoteli i schronisk młodzieżowych w dzielnicy.

Wszelkie bieżące informacje na temat dzielnicy i organizowanych imprez uzyskacie w:

TEMPLE BAR INFORMATION CENTRE
18 EUSTACE STREET, TEMPLE BAR, DUBLIN 2
tel. +353 1 6715717
fax. +353 1 6772525
e-mail: info@temple-bar.ie
http://www.temple-bar.ie