Galway

Galway

Nazwa Galway pochodzi prawdopodobnie od nazwy Galvia, który był księciem mitycznej krainy Fir Bolg. Książę ów utonął w rzece nazywanej wcześniej rzeką Galwey, a obecnie rzeką Corrib. Inna legenda mówi o tym, iż nazwa Galway wywodzi się z irlandzkiego Gaillimh co oznacza w staroirlandzkim cudzoziemca. , tak więc nazwa może oznaczać „miejsce cudzoziemców”. Cudzoziemcami mogą być osadnicy anglo-normańscy, którzy przybyli tu w XIII w.

W epoce kamiennej ludzie mieszkali na brzegach rzeki Corrib, pozostały po nich różne wyroby takie jak strzały, noże, groty. Najstarsze ślady ludzkich osad na terenie miasta Galway datują się właśnie na czasy epoki kamiennej. Śladem tym jest kamienny grobowiec (dolmen) znajdujący się w Menlo, a liczący sobie 5 tys. lat ! We wschodniej części Galway w rejonie Ballybane, znajdują się również ślady kamiennego fortu co świadczy o dużym znaczeniu tego miejsca w odległych czasach.

Pierwsze wzmianki o budowlach na terenie Galway związane są z budową fortu przez ludzi z prowincji Connacht u ujścia rzeki Corrib, który miał strzec osady przed atakiem ludzi z południowej prowincji, z Munsteru. Wzmianki te pochodzą z XII w.

W XIII w. Normanowie pokonali mijscowego pana z rodu O’Flaherty, a w 1236 r. Richard de Burgo zbudował tu zamek, a miasto zostało otoczone murami obronnymi według wzoru normańskiego. Średniowieczne Galway było bardzo silnym miastem. W XIV w. mówiło się że jest trzecim po Londynie i Bristolu portem handlowym wysp !

Eyre SquareRok 1484 jest jedną z ważniejszych dat w historii Galway. W tym roku zarówno papież jak i król Ryszard III Angielski dali znaczne swobody kupcom z Galway co doprowadziło do wyboru pierwszego burmistrza miasta i pierwszego strażnika kościoła św. Mikołaja. Galway nazywane jest miastem plemion (rodów – The city of the Tribes), chodzi tutaj o znakomite rody mieszczański, których było 14: Athy, Blake, Bodkin, Browne, Deane, Darcy, Font, French, Joyce, Kirwan, Lynch, Martin, Morris, Skerret. Były to przede wszystkim rodziny kupieckie, pochodzenia normańskiego i wywodzące się z XII wieku. Stali się ekskluzywna klasą rządzącą. Najsłynniejszym rodem mieszczańskim byli Lynch’owie. W ciągu 170 lat, od 1484 do 1654 aż 84 burmistrzów wywodziło się z tej rodziny. !

Prawo Lyncha – korzenie tego określenia sięgają XV w., kiedy to burmistrzem Galway został James Lynch. Był on zamożnym kupcem handlującym z Hiszpanią i zbijającym na tym handlu fortunę, zwłaszcza bliskie kontakty miał z rodziną Gomez z Kadyksu. Po powrocie z jednego ze swych wojaży do Hiszpani, Lynch przywiózł do Galway syna swojego przyjaciela, aby zamieszkał w Irlandii jako przedstawiciel handlowy swej rodziny. Lynch liczył, iż młody Gomez zaprzyjaźni się ze jego własnym synem Walterem Lynchem. Walter jednak szybko stał się zazdrosnym, kiedy okazalo się , że jego narzeczona poświęca wiele uwagi przystojnemu Hiszpanowi. Zazdrość przeszła w nienawiść a w konsekwencji doprowadziła do zabicia Gomeza. Zgodnie z obowiązującym prawem burmistrz musiał ukarać mordercę najwyższą karą, kraą śmierci przez powieszenie. Tak więc ojciec skazał syna na stryczek. Nikt w całym mieście nie chiał jednak wykonać wyroku na powszechnie lubianym Walterze, dlatego też ojciec własnymi rękoma nałożył sznur na szyję syna i go powiesił. Tak burmistrz stał na straży prawa !

Claddagh RingCladdagh to dzielnica Galway leżąca nad ujściem rzeki Corrib, za tak zwnym Łukiem Hiszpańskim. To właśnie stamtąd wywodzi się najsłynniejszy pierścień Irlandii – claddagh. Dwie dłonie trzymają serce nad którym znajduje się korona. Pierścień ten symbolizuje przyjaźń, wierność i miłość. Używany był i jest jako pierścień zaręczynowy lub pokazujący stan wolny – w zależności jak jest noszony. Osoby stanu wolnego noszą go sercem do paznokcia, a osoby zajęte koroną do paznokcia. Zwyczaj ten jest stale żywy w Irlandii. Uważa się, że pierwszym jubilerem, który zrobił ten pierścień był Richard Joyce, a działo się to około 1700 r.

University College GalwayDwie z największych bitew stoczonych w Irlandii miały miejsce w hrabstwie Galway. W 1504 r. Około 20 kilometrów na północ od miasta stoczona została bitwa pod Knockdoe. W bitwie tej podobno pierwszy raz użyto prochu w Irlandii. W 1691 r. W bitwie pod Aughrim, 60 km na wschód od miasta zginęło ponad 8 tys. Żołnierzy. Znaczenie Galway znacznie podupadło po wojnach XVI wieku. Dopiero wiek XX przywrócił miastu należytą pozycję.
Galway jest jednym z najpiękniej położonych miast Irlandii. Stanowi jednocześnie wspaniałą bazę do odwiedzin dzikich rejonów Connemary a także Wysp Aran. Przedmieście Salthill ma najdłuższą w Irlandii nadmorską promenadę. Na północy miasto sięga do wspaniałego Jeziora Corrib, stanowiącego znakomite tereny do wędkowania. Innym sławnym darem morza są znakomite ostrygi z Zatoki Galway uważane przez koneserów za jedne z najlepszych na świecie. Galway uznawane jest za jedno z najszybciej rozwijających się miast Europy. Liczy obecnie ponad 50 tys. mieszkańców. Liczba ta daje mu trzecią pozycję w Irlandii.

Z Galway związanych było wielu znakomitych pisarzy, takich jak: W.B.Yeats, James Joyce, Oliver St. John Gogarty, Lady Augusta Gregory, Edward Martyn, Padraic O Conaire, Violet Martin i Walter Macken. To właśnie w hrabstwie Galway w miejscowości Kinvara, Yeats umieścił pierwszą siedzibę Irlandzkiego Teatru Narodowego. W rezydencji Lady Gregory w Coole Park House niedaleko Gort narodził się ruch Odrodzenia Literatury Irlandzkiej.

Co warto zobaczyć w Galway: