DYSERT O’DEA skarb hrabstwa Clare

 

W hrabstwie Clare znajduje się wiele atrakcji turystycznych. W ich natłoku niknie jedno z piękniejszych miejsc związanych z monastyczną przeszłością Irlandii.

Na południe od Corofin w kierunku Ennis biegnie droga R476. W odległości około 4 km w prawo do tej drogi znajduje się Dysert O’Dea.

 

 

Przy bocznej drodze znajduje się wejście na teren kompleksu, gdyż była to znacząca siedziba w średnich wiekach. Jest to kościół z okrągłą wieżą, wysoki krzyż i zamek Kościół z częściowo zachowaną okrągłą wieżą stoi na miejscu wczesnochrześcijańskiego klasztoru założonego przez Św. Tola zmarłego między 733 a 737 rokiem. W zachowanych ruinach kościoła z XII wieku znajdują się elementy z kościoła z XII wieku, który stał wcześniej. W wyniku renowacji ruin popełniono kilka błędów, m.in. piękny portal romański, z rzeźbionymi elementami geometrycznymi oraz głowami ludzkimi i zwierzętami został umieszczony w ścianie południowej wraz z elementami innego portalu, prawdopodobnie z leżącego w pobliżu Rath.

Na wschód od kościoła na łące stoi bardzo ładny wysoki krzyż z XII wieku. Obecny krzyż został przywrócony w tym miejscy przez Conora O Dea w 1683 roku a ponownie przez Synge’ów w 1871 roku. Krzyż jest skromny, ale piękny. Zdobiony jest po stronie wschodniej, sceną ukrzyżowania oraz postacią biskupa, być może Św. Tola, bez ręki. Pozostałe części krzyża zdobione są wzorami geometrycznymi oraz postaciami ludzkimi i zwierząt.

Kilkadziesiąt metrów od kościoła i krzyża znajduje się zamek w formie wieży mieszkalnej. Mieści się w nim ośrodek archeologiczny Dysert O’Dea Castle Clare Archeology Centre, tel.065/6837401, V-IX, 10.00-18.00. W zamku mieści się muzeum z prezentacją audiowizualną przedstawiająca nie tylko dzieje Dysert O’Dea ale i całego regionu